بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی خانه های آپارتمانی به صورتی است که فضای داخلی از آن چیزی که واقعا هست کوچکتر بنظر می رسد. عامل این مشکل بزرگ که متاسفانه گریبان گیر بسیاری از خانه دارها و آپارتمان نشین های ایرانی است ، طراحی بد پلان و یا چیدمان نامناسب منزل است.

اولین نکته ای که باید بدان توجه شود این است که نوسازی خانه های کوچک باید به گونه ای باشد که دیوارهای سخت بتنی، جلوی ورود نور به اتاق های خانه را نگیرد زیرا عامل اصلی تنگ و تاریک نشان داده شدن یک آپارتمان کوچک است. مشکل اصلی معماری آپارتمان های کوچک ایرانی هم همین است، اینکه تمامی اتاق ها و حتی آشپزخانه توسط دیوارهای متعدد از یکدیگر جدا می شوند.

نکاتی کلی که در نوسازی خانه کوچک خود باید بدان توجه کنید:

استفاده از نور مناسب

یکی از مهمترین عوامل برای داشتن خانه ای دلباز و روشن به کارگیری درست نور در خانه است ،چرا که از مهم ترین ارکان بزرگنمایی استفاده مناسب از نورپردازی است. این مسئله را به خاطر داشته باشید که همواره فضاهای روشن و پر نور بسیار دلبازتر و بزرگتر از فضاهای کم نور و تاریک دیده می شوند. بنابراین اگر امکان استفاده از نور طبیعی را ندارید حتما از نورپردازی های مصنوعی برای فضای کوچک سالن یا اتاق خود استفاده نمایید.

استفاده از مبلمان راحتی

با توجه به فضای کمی که در خانه دارید بهتر است که لزوما از مبلمان راحتی مدرنی که در بازار فراوان است و قابلیت هم ترازی با فضای خانه را دارد استفاده کنید؛ چرا که مبلمان استیل و کلاسیک فضای خانه را کوچک نشان داده وکارایی چندانی جهت استفاده روزمره هم ندارند. برای تهیه مبلمان این نکته قابل توجه باشد که اگر از نیم ست یا ال شکل استفاده می کنید قابلیت استفاده از گوشه های سالن را دارند و فضا را بازتر نشان می دهند .
نکته مهم راجع به انتخاب رنگ و طرح پارچه مبلمان و پرده شما و حتی کوسن های مبلمان است که باید حداکثر از دو تا سه رنگ واز پارچه هایی بدون طرح و نقش استفاده گردد. چرا که استفاده از تعداد رنگ زیاد و پارچه های شلوغ و طرح دار سبب می شود فضا شلوغ و کوچکتر به نظر برسد.

  • اگر می خواهید کف اتاق را خالی بگذارید، بهتر است مبلمان را در جهت های مختلف بچینید؛ مثلا می توانید هال خانه را با یک میز کوچک غذاخوری، مبل و صندلی در گوشه ای از اتاق پر کنید. در گوشه ای دیگر، رایانه، تلویزیون یا وسایل کاری خود را قرار دهید به علاوه قرار دادن میزی نیم دایره زیر یک پنجره، فضای صبحانه یا میز کاری شما را تشکیل خواهد داد.

  • می توانید از مبل هایی استفاده کنید که شکلی جالب ولی ساختاری ظریف دارند؛ مثلا مبل های گرد ولی ظریف، هم شیک هستند و هم نظم خاصی به خانه تان می دهند. همچنین مبلمانی تهیه کنید که رنگ روشن مثل قهوه ای مایل به زرد، سفید یا خاکی داشته باشند. رنگ های روشن تر، فضا را بیشتر و بزرگ تر نشان می دهد.

استفاده درست از دیوارها

باید بدین نکته توجه کنید که خلاص شدن از شر دیوارهای مزاحم و محدود کننده، فواید بسیار زیادی برای آپارتمان های کوچک به همراه خواهد داشت . یکی از نتایج مثبت در این مورد بخصوص، کاهش گوشه های تاریک و بلا استفاده در خانه است. تزیین و چیدمان مبلمان در این قسمت ها سخت و اکثرا بی فایده است. در بازسازی آپارتمان کوچک این موضوع بسیار اهمیت دارد، هر چه دیوارها کمتر باشد، گوشه های بی استفاده در خانه نیز کاهش می یابد. پیامد این کار افزایش روشنایی خانه و همینطور استفاده بهینه مناسب از فضای کف است.

در اینجا به چند نمونه استفاده صحیح با کارایی بالا اشاره می کنیم:
  • استفاده از میزها یا کتابخانه های تاشوی جادار
  • شلف ها و طبقات عمودی جهت نظم بخشیدن به وسایل و لوازم
  • استفاده از نورپردازی های دیواری
  • استفاده از آینه های قدی و دیواری بزرگ ترفندی جذاب جهت بزرگنمایی فضاهای کوچک است .
  • استفاده از آینه های دیواری در ابعاد مناسب در مقابل منابع نوردهی و نور پردازی کمک بزرگی جهت روشنی و بزرگتر شدن فضا می باشد.

استفاده از رنگ های روشن یا خنثی

زمانی که به هر دلیلی در آپارتمان کوچک زندگی می کنید؛ باید نکاتی را در انتخاب وسیله و لوازم منزل،رنگ و طرح وسایل ، رنگ و طرح دیوارها و کفپوش خانه خود مد نظر قرار دهید تا بتوانید با ایجاد فضایی که بعد از مدتی موجب دلزدگی و اغتشاش نمی شود در محیطی مطلوب تنها با یک بار هزینه کردن از منزل و لوازم خود بهره ببرید.
شاید رنگ های جیغ و طرح دار شما را در ابتدا جذب کند اما بعد از مدتی خسته کننده می شود و فضا را کوچک و مشوش جلوه می دهد ؛بنابراین همواره در فضای کوچک از رنگ های خنثی و طرح های ساده استفاده کنید.
بی نظمی و نبود هماهنگی میان اجزا و لوازم منزل از طرح و رنگ گرفته تا نامرتبی و نبود نظم در چیدمان آنها دشمن فضاهای کوچک می باشد . همواره وسایل و منزل خود را مرتب با نظم منحصر به فرد خود با توجه به نکات ارایه شده مدیریت و چیدمان نمایید.