تاسیسات

تاسیسات(لوله کشی های آب، گاز، برق)

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در تاسیسات ساختمان رخ دهد، اختلال در لوله کشی ساختمان است. این خرابی ها و مشکلات از قبیل ترکیدگی لوله، از کار افتادن موتور خانه، چیلر، پکیج، شوفاژ و غیره میباشد. در این مواقع باید هرچه زودتر دست به کار شدو به تعمیر آنها پرداخت تا خسارت بیشتری وارد نکنند. در واقع غیر از هزینه های مالی، چیزی که بیشتر آزاردهنده است اقداماتی است که باید حتما انجام شود تا بتوان مشکل اصلی را حل نمود.عملیاتی نظیر کنده کاری،باز سازی در محل هایی مانند سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها، محل عبور لوله ها و غیره انجام گیرد تا مشکل بزرگتر نشود و خرابی ها به سقف و دیواره های مجاور سرایت نکند و ترمیم آنها هزینه و وقت کمتری بگیرد

اصولی که باید در تاسیسات لوله کشی استاندارد رعایت شوند:

-لوله کشی سرویس های بهداشتی و حمام باید به نحوی باشد که آب خروجی به میزان و فشار کافی تامین شود.
-سیستم های گرمایشی مانند آبگرم کن ها و سیستم های ذخیره سازی باید به نحوی طراحی و اجرا شوند که از خطر انفجار ناشی از افزایش بیش از حد دمای آب در امان باشند.
-سیستم لوله کشی فاضلاب را باید در جایی که امکان دسترسی به شبکه فاضلاب شهری فراهم است متصل کرد.
-وسایل بهداشتی لوله کشی باید از موادی ساخته شده باشند که در برابر خوردگی و ضربه پایدار و مقاوم بوده و عاری از جرم گرفتگی پنهان باشد.
-برای عملکرد بهتر سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمانها بهتر است توالت ها دارای سیفون آب بند باشند.
-دریچه های بازدید فاضلاب باید به تعداد کافی در سیستم لوله کشی تعبیه شود تا امکان تمیز کردن لوله ها به هنگام گرفتگی آنها فراهم شود.
-ساخت و نصب لوله های فاضلاب باید با استفاده از مواد مقاوم و نشت ناپذیر در برابر آب و بخارات مضر حاصل از هوای فاضلاب باشند، نصب و اجرای آنها باید با مهارت بالا و با استفاده از مصالح مرغوب انجام شود.
-فاضلابها و هرز آبها ی دیگر سیستم و لوله کشی به هیچ وجه نباید در لایه های سطحی خاک و یا آب سطحی تخلیه شوند، غیر از اینکه از قبل با روش مناسبی کاملا تصفیه شده باشند.

تاسیسات(در حمام و سرویس بهداشتی)

در اکثر سرویسها و حمامهای قدیمی مشکلاتی نظیر نشت آب و نم به بدنه و سقف و طبقه زیرین و عملکرد نامناسب لوله های فاضلاب ( به دلیل کهنگی و جمع شدن جرم در لوله ها و کاهش سطح مقطع مفید ) و همچنین استشمام بوی فاضلاب دیده میشود. لذا لازم است بعد از کندن کامل کف سرویسهای بهداشتی وضعیت لوله های فاضلاب به دقت بررسی و در صورت مشاهده ایراداتی نظیر عدم سیفون یا پیچ و خمهای اضافی و فراوان در مسیر لوله های فاضلاب و یا پوسیدگی و سوراخ شدگی لوله های چدنی آنها را اصلاح کرد.
در این حالت ارجح است که در صورت دسترسی به رایزرهای اصلی فاضلاب ساختمان، لوله های از رایزر به بعد تعویض کامل شوند. همچنین در صورت عدم تعبیه ونت ( هواکش فاضلاب ) و امکان عبور لوله ونت از داخل رایزر و یا امکان هدایت لوله ها به پشت بام ( مخصوص واحدهای بالاترین طبقه ) حتما به نحوه اصولی و مهندسی، سیستم ونت اجرا شود تا از نشت بوی فاضلاب به داخل آپارتمان جلوگیری شود. همچنین بهتر است در صورت مشاهده هرگونه پوسیدگی و زنگ زدگی کل لوله کشی تعویض گردد.
با توجه به اهمیت فضاهای حمام و سرویس از لحاظ عبور تاسیسات مختلف و استفاده مکرر و پیوسته از آب در این فضا ها، در هنگام بازسازی لازم است در دو بخش مجزا نحوه بازسازی مد نظر قرار گیرد:

الف) تاسیسات و زیر سازی

ب) کاشی، سرامیک و تزئینات

رایزر در ساختمان چیست ؟

احتمالا تاکنون برای شما هم پیش آمده باشد که با مطالعه مقالات و نوشته های تاسیساتی با کلمه رایزر در ساختمان مواجه شده باشید و از آنجا که ممکن است با این اصطلاح آشنایی زیادی نداشته باشید، ما قصد داریم تا در این مقاله این موضوع را بررسی کنیم که رایزر در ساختمان چیست و چه مفهومی دارد.
برای بررسی بهتر موضوع ابتدا تعریف رایزر در تاسیسات را بیان میکنیم.
کلمه رایزر در صنعت ساختمان سازی برای هر نوع لوله، مجرای آب و یا استوانه ای شکل به کار برده میشود که بصورت عمودی و رو به بالا یا پایین قرار گرفته باشد.
یک رایزر میتواند لوله آب، لوله فاضلاب، هواکش، لوله تهویه یا مدار گرمایشی، مکش عمودی حوضه آبریز فاضلاب، مکش عمودی چاه و لوله کابل های برق در ساختمان باشد.
در هر منطقه ای که لوله به شکل عمودی قرار گرفته باشد معنی رایزر را میدهد.
استفاده از رایزر در ساختمانهای چندین طبقه بسیار مهم و کاربردی است. رایزرها را میتوان در اشکال مختلف با توجه به نظر مهندس ساختمان به کار گرفته شود.
به شکل ساده تر میتوان گفت رایزرها لوله های عمودی هستند که جدا از نوع کاربرد آنها در فاضلاب، آب رسانی، هواکش، برق و غیره به صورت عمودی از روی زمین به طرف بالا یا پایین و در میان ساختمان به شکل بسیار حساب شده قرار میگیرند.

رایزر آب در ساختمان :

به دو صورت میتوان در نظر گرفت :
یکی به صورت عمودی و از پایین ساختمان به بالا
دیگر لوله اصلی یا رایزر آب بعد از اتصال به کنتور آب به پشت بام هدایت شده و در بالا یو شکل شده و به سمت پایین برگشته است.

رایزر فاضلاب در ساختمان :

میتوان در مورد فاضلاب آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی در نظر گرفت. در بیشتر ساختمانها رایزر فاضلاب برای مکانهای ذکر شده به صورت جداگانه و مجزا در نظر گرفته میشود.

رایزر هواکش :

رایزر هواکش را به صورت پایین به بالا بر خلاف رایزر فاضلاب و در میان ساختمان قرار میدهند تا گازهای خروجی از فاضلاب را به سمت پشت بام هدایت کند و در انتها سر این لوله به صورت یو شکل و رو به پایین قرار میدهند تا گازهای خارج شده از آن توسط کولر به داخل ساختمان وارد نشود.

رایزر مدار گرمایشی :

دو لوله عمودی که آب گرم را به وسایل حرارتی از قبیل رادیاتور و فن کوئل رسانده و از طرفی آب سرد را به موتور خانه بر میگرداند، رایزر مدار گرمایشی میگویند.

 

محصولات رایان ابتکار

پوستر

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

کاغذ دیواری

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...
آسمان مجازی رایان ابتکار

آسمان مجازی

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

انوع کابینت آشپزخانه

مروزه کابینت ها از مهمترین بخش های دکوراسیون آشپزخانه محسوب می شوند  که دارای اهمیت زیادی مخصوصا برای خانم ها می باشد .کابینت ها...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

خرید کاغذ دیواری

یکی از ملزومات طراحی و دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری است که به عنوان اولین و مناسب ترین دیوار پوش شناخته می شود. تنوع، زیبایی، سهولت...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

۰۹۱۲٢٧۶۴٧٨۴
٠٩٣٥٩٤١٦٥٠٣

برای مشاوره رایگان با رایان ابتکار تماس بگیرید.