شستشو و نظافت

نماشویی یا شستشوی نما

اولین مساله ای که در ذهن شما ممکن است ایجاد شود این است که آیا با شستشوی نما به سطح تمیزی که مورد نظرتان است دست پیدا میکنید یا خیر. در جواب این سوال باید بگوئیم که قطعا سطح بعد از نماشویی با سطح قبل از نماشویی بسیار تفاوت میکند. و اینکه انتظار شما چقدر از تمیز شدن نمای ساختمان است بستگی به چندین عامل دارد.

اولین مورد خود سطح است که از چه جنسی و چه بافتی است. معمولا بافت سطوحی که زبر و برجسته است خیلی سخت تر تمیز میشوند تا سطوحی که صاف و صیقلی است. دومین مورد این است که شرکت نما شویی که قرار است نمای ساختمان را تمیز کند از چه موادی یا با چه ابزارهایی اقدام به این کار میکنند. و مورد بعد این است که آیا نما سالهاست که نظافت نشده است یا به طور منظم و سالانه اقدام به نماشویی کرده اند.
در نتیجه با توجه به عواملی که ذکر شد باید میزان کیفیت تمیز شدن نما را انتظار داشته باشید.
شستشوی نمای ساختمان با روشهای مختلفی انجام میشود. نماشویی با استفاده از داربست، نماشویی با تی های تلسکوپی، نماشویی با کلایمر و مرسوم ترین آنها نماشویی با طناب یا روش راپل است.

نماشویی با داربست :

در مواردی که شرایط ساختمان و بام آن به گونه ای باشد که دسترسی به آن با دیگر روشها امکان نداشته باشد مثل سقف های شیروانی و یا پیش آمدگی زیاد در تاج یا پیشانی ساختمان داشته باشد، تنها راهکار استفاده از داربست میباشد.
استفاده از داربست با توجه به هزینه نصب آن کمی نسبت به روش طناب افزایش پیدا میکند.

نماشویی با کلایمر :

کلایمر وسیله ای است مانند بالابر که امروزه در انواع مختلفی در دنیا وجود دارد. نوع اتوماتیک و دستی که مرسومترین آن نوع اتوماتیک است. این دستگاه شامل دو پایه است که مانند خرپا است و دو سبد دارد که داخل سبد ها را از وزنه های سنگینی پر میکنند تا از واژگونی جلوگیری کند و یک باکس دارد که اپراتور یا نماشوی در داخل آن میایستد و اقدام به شستشوی نما میکند.
برای حرکت بر روی نما بر روی باکس کلایمر یک ریموت کنترل است که با آن حرکت خود را تنظیم میکند.
معایب دستگاه کلایمر این است که نصب آن و جابجایی آن زمان زیادی میگیرد و هزینه اجاره کلایمر نیز بالا است.

نماشویی با تی های تلسکوپی :

این تی ها به این علت به این نام معروفند چون دارای یک دسته بلند است که میتواند افزایش طول و یا کوتاه شدن را داشته باشند. به پایین دسته این تی ها یک شلنگ وصل استو شلنگ به دستگاه پمپ وصل است و مواد شوینده و آب را به سر تی انتقال میدهد. این وسیله با توجه به وارداتی بودن بسیار گران است و معمولا در ترمینالها و فرودگاهها مورد استفاده قرار میگیرد.

نماشویی با طناب :

در این روش پرسنل با استفاده از ابزارهای سنگ نوردی و کار در ارتفاع اقدام به نماشویی میکنند.
طناب عنصر اصلی این فعالیت است. طنابهای این روش از نوع استاتیک است و مقاومت بالایی در مقابل کشش و ساییده شدن دارند.
این روش نسبت به روشهای بالایی از سرعت و هزینه کمتری برخوردار است.

تعریف نماشویی :

به تمیز کردن سطوح و یا سازه ی نمای ساختمان که شامل پنجره ها و مصالح نما میباشد، گفته میشود که توسط ابزارهای دستی صنعتی و یا با استفاده از مواد شوینده و یا مواد اسیدی و یا نانو صورت میگیرد.

چرا نمای ساختمان را نظافت میکنیم ؟

افرادی که در شهرهای بزرگ و صنعتی زندگی میکنند به خوبی میدانند که هوای آنجا بر اثر دود خودروها و یا کارخانجات چقدر آلوده و کثیف است. و این باعث تغییرات و اثرات شیمیایی بر روی سطح مصالح ساختمانی دارد که موجب فرسایش تدریجی آنها میشود.
ضمن اینکه از ظاهر کثیف و زشت ساختمان نمیشود صرفنظر کرد. شستشوی نمای ساختمان علاوه بر حس خوبی که به شما میدهد، موجب میشود تا ساختمان شما در فضای شهری به خوبی دیده شود. بنابراین ساختمانهایی که در شهرهای بزرگ و صنعتی هستند ممکن است در سال دست کم یک یا دو بار نیاز به شستشو پیدا کنند تا هم ظاهر ساختمان زیبا به نظر آید و هم عمر مفید نما افزایش یابد.
شرکت هایی که اقدام به نماشویی میکنند عموما به دو حالت میتوانند این کار را به طور کامل انجام دهند، در حالت اول به صورت سنتی اقدام به نصب داربست میکنند و با ابزارهای مناسب این کار اقدام به نماشویی میکنند. اما مشکل اینجا بود که هم کار به روی داربست دشوار و خطرناک بود و هم هزینه ای را برای نصب داربست باید پرداخت میکردیم. خصوصا اگر ساختمان بزرگ باشد مانند یک مدرسه و یا بیمارستان و یا برج، به هیچ عنوان نماشویی نماشویی با داربست مقرون به صرفه از لحاظ هزینه و زمان نبود.
اما نماشویی با طناب یا روش راپل بسیار سریعتر و مطمئن تر است و پرسنل دارای تخصص در این زمینه میباشند، همچنین فضایی از ساختمان را مانند داربست اشغال نمیکند که مزاحم دیگران باشد.

خدمات نماشویی ساختمان :

 • نماشویی کامپوزیت
 • نماشویی شیشه
 • نماشویی سنگ
 • نماشویی نمای سیمانی
 • نماشویی آجر
 • نماشویی کنتکس

زمان مناسب نماشویی :

شیشه نمای ساختمان هر چند بافت صاف و صیقلی دارد، اما از جرم گرفتن نیز مانند بسیاری از مصالح ساختمان در امان نیست. اگر شیشه نمای ساختمان و پنجره ها را در طول سالهای زیادی تمیز نکنیم باعث رسوب بستن بر روی آن میشود و تمیز کردن آن بسیار دشوار میشود و حتی ممکن است به کیفیت اولیه نشود.
در خصوص نمای ساختمان با مصالح مختلف نیز همین طور است. بنابراین سعی کنید نظافت آن را در نوبتهای مختلفی از سال جدی بگیرید.
معمولا بهترین فصل برای تمیز کردن شیشه و نماشویی در اواسط فصل بهار تا اواخر فصل تابستان است تا بارندگی ها و بارانهای اسیدی تمام شده باشد و شیشه تا فصل زمستان تمیز میماند.

کارهایی که پیش نیاز آن نماشویی است :

بعضی از فعالیتها و یا کارهایی که قصد انجام آن را دارید قبل از آن بهتر است نماشویی شود :

 1. رنگ آمیزی نمای ساختمان
 2. اجرای رزین سنگ و آجر
 3. اجرای کنیتکس
 4. اجرای نانو و یا ضد آب کردن نما
 5. پوشاندن پاسیو با توری

محصولات رایان ابتکار

پوستر

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

کاغذ دیواری

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...
آسمان مجازی رایان ابتکار

آسمان مجازی

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

انوع کابینت آشپزخانه

مروزه کابینت ها از مهمترین بخش های دکوراسیون آشپزخانه محسوب می شوند  که دارای اهمیت زیادی مخصوصا برای خانم ها می باشد .کابینت ها...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

خرید کاغذ دیواری

یکی از ملزومات طراحی و دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری است که به عنوان اولین و مناسب ترین دیوار پوش شناخته می شود. تنوع، زیبایی، سهولت...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

۰۹۱۲٢٧۶۴٧٨۴
٠٩٣٥٩٤١٦٥٠٣

برای مشاوره رایگان با رایان ابتکار تماس بگیرید.