طراحی

طراحی یا مدل سازی سه بعدی چیست؟

3D Modeling مخفف three dimensional modeling به معنای مدل سازی سه بعدی است. در مدل سازی سه بعدی هنرمندان با تعریف نقاطی در فضای سه بعدی ( بجای سطح دو بعدی ) و اتصال این نقاط به هم سطوحی را بوجود میاورند که موضوع مورد نظر در دنیای واقعی را تداعی میکند. برای این منظور از نرم افزارهای مهندسی مختلفی بسته به نیاز کارفرما استفاده میشود.

از مشهورترین این نرم افزارها ۳DS MAX , MAYA , AutoCAD , Solid Works , SketchUP , Cinema 4D هستند.
از مدل سازی سه بعدی معمولا برای امور شبیه سازی محصول یا طرح پروتوتایپ تولید نشده برای رفع ایرادات احتمالی قبل از تولید استفاده میشود.
ضمن اینکه مدل سازی سه بعدی بهترین و کار آمدترین روش برای ارائه نماهایی از محصول و یا سازه مورد نظر برای امور تبلیغاتی است.

طراحی معماری داخلی با نرم افزارهای مربوطه :

ما آنچه را که در ذهن شماست به تصویر میکشیم:

۱-  مدلینگ (سه بعدی سازی ) :
مثلا یک نقشه ساختمانی دارید. ابتدا به دیوارها ارتفاع و شکل درب و پنجره و سقف را میسازیم، نهایتا با نرم افزار میتوانید داخل اتاقها را ببینید ( یک نقشه دو بعدی به یک ساختمان سه بعدی تبدیل شده است)
۲- متریال (مصالح ) :
منظور این است که به نرم افزار دستور میدهید که مثلا جنس دیوارها از چه باشد.( رنگ، گچ، کاغذ دیواری، …)
۳- رندرینگ :
وقتی که یک شی ء را سه بعدی کردید و به آن متریال دادید و نهایتا نور قرار دادید، نرم افزار شروع به شبیه سازی نور و متریال میکند و تمام آنها را محاسبه و سپس یک تصویر کاملا طبیعی برای شما تولید میکند.

مدل۳Dیا سه بعدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مدل های سه بعدی یک بدن فیزیکی را با استفاده از مجموعه ای از نقاط در فضای سه بعدی نشان میدهد که با نهادهای مختلف هندسی مانند مثلث، خطوط، سطوح منحنی و غیره متصل می شوند.
مدل های سه بعدی میتواند توسط دست، الگوریتمی (مدل سازی رویه ای )، یا اسکن شده ایجاد شود. سطوح آنها میتواند بیشتر با نقشه برداری بافت تعریف شود.
مدل های تری دی به طور گسترده در هر نقطه از گرافیک ۳D , CAD استفاده میشوند. استفاده آنها پیش از استفاده گسترده از گرافیک ۳D در رایانه های شخصی گذشته است. بسیاری از بازیهای کامپیوتری از تصاویر پیش رندر شده از مدل های تری دی به عنوان پیش نمایش استفاده میکردند قبل از اینکه رایانه بتواند آنها را در زمان واقعی رندر کند.
طراح میتواند مدل را در جهات و دیدگاه های مختلف ببیند، این عمل می تواند به طراح کمک کند تا ببیند که هدف در مقایسه با دید اولیه اش چگونه ساخته شده است. دیدن طراحی این روش میتواند به طراح کمک کند تا تغییراتی را که محصول به آن نیاز دارد را بدست آورد.
امروزه مدل های سه بعدی در زمینه های متنوعی استفاده میشوند. در صنعت پزشکی با استفاده از مدل های دقیق اعضا شاید با چند قطعه عکس دو بعدی از MRI یا سی تی اسکن این مدل ایجاد شود.
صنعت فیلم با استفاده از آنها به عنوان شخصیتها و اشیاء برای تصاویر متحرک و واقعی نقش مهمی را بازی میکند. صنعت بازیهای ویدئویی از این مدلها به عنوان دارایی های رایانه ای و بازیهای ویدئویی استفاده میکند. بخش علم از آنها به عنوان مدل های بسیار دقیق ترکیبات شیمیایی استفاده میکند.
صنعت معماری از آنها برای نشان دادن ساختمانهای پیشنهادی و مناظر در کنار مدل های معماری سنتی و فیزیکی استفاده میکند.
جامعه ی مهندسی از آنها به عنوان طرحهای دستگاههای جدید، وسایل نقلیه و ساختارها و نیز استفاده های مختلف از آنها استفاده میکند. در دهه های اخیر جامعه علوم زمین شروع به ساخت مدل های زمین شناسی ۳D به عنوان یک عمل استاندارد کرده است. مدل های سه بعدی نیز میتوانند برای دستگاههای فیزیکی ساخته شده با چاپگرهای ۳D یا دستگاههای CNC باشند.

کاربردهای مدل ۳D

مدل سازی ۳d در صنایع مختلف مانند فیلم ها، انیمیشن ها و بازی ها، طراحی داخلی و معماری، طلا و جواهرات و … استفاده میشود. این مدل ها همچنین در صنعت پزشکی برای نشان دادن تعامل آناتومی استفاده میشود.
تعداد زیادی از نرم افزارهای ۳d نیز در ساخت نسخه های دیجیتالی از مدل های مکانیکی یا قطعات قبل از ساخت آنها استفاده میشود.

مدل سازی سه بعدی :

در گرافیک سه بعدی کامپیوتری مدل سازی سه بعدی روند طراحی یک نمایش ریاضی در هر سه سطح میباشد.
یک شیء ( ثابت یا متحرک ) در سه بعد از طریق نرم افزار تخصصی طراحی میشود که این محصول یک مدل سه بعدی نامیده میشود.
فایل مدل تری دی را میتوان به عنوان عکس دو بعدی از طریق فرایندی به نام رندر ۳d و یا در شبیه سازی رایانه، نمایش داد. همچنین مدل تری دی میتواند با استفاده از دستگاههای چاپ ۳d ایجاد شود.
مدل ها ممکن است به صورت خودکار یا دستی ایجاد شوند. فرایند مدل سازی دستی برای آماده سازی داده های هندسی برای گرافیک سه بعدی کامپیوتری شبیه به هنرهای دستی مانند مجسمه سازی است.
مدل های ۳ بعدی را میتوان به دو دسته تقسیم کرد.
Solid- این مدل ها حجم اجسام را نشان میدهند ( مانند یک سنگ ). مدل های جامد بیشتر برای شبیه سازی مهندسی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند و معمولا با هندسه جامد سازنده ساخته میشوند.
Shell/ مرز- این مدلها سطح را نشان میدهند، به عنوان مثال مرز جسم، و نه حجم آن ( مثل یک پوسته تخم مرغی بینهایت نازک ). تقریبا تمام مدل های بصری مورد استفاده در بازیها و فیلم ها مدل های پوسته ای هستند.
مدل سازی جامد و پوسته میتواند اشیاء به طور یکسان ایجاد کند. تفاوت بین آنها اغلب تغییرات در نحوه ایجاد، ویرایش و استفاده در زمینه های مختلف و تفاوت در انواع تقریبی بین مدل و واقعیت است.
مدل های پوسته باید چند منظوره ( بدون سوراخ یا ترک در پوسته )، به عنوان یک شیء واقعی معنی دار باشد.
پوسته های چند ضلعی ( و به صورت سطوح زیر سطحی تا حدی کم ) بیشترین رای را دارند.

محصولات رایان ابتکار

پوستر

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

کاغذ دیواری

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...
آسمان مجازی رایان ابتکار

آسمان مجازی

برای انتخاب محصول مورد نظر خود بعد از مشاهده انواع محصولات ما در گالری تصاویر زیر، کد محصول مورد نظر خود را به متخصصان...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

انوع کابینت آشپزخانه

مروزه کابینت ها از مهمترین بخش های دکوراسیون آشپزخانه محسوب می شوند  که دارای اهمیت زیادی مخصوصا برای خانم ها می باشد .کابینت ها...

بازسازی خانه های کوچک

مروزه اکثرا بازسازی خانه های کوچک و کم جا برای افزایش فضای قابل استفاده و افزایش کارایی خانه است. خیلی از مواقع طراحی داخلی...

خرید کاغذ دیواری

یکی از ملزومات طراحی و دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری است که به عنوان اولین و مناسب ترین دیوار پوش شناخته می شود. تنوع، زیبایی، سهولت...

اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی دکوراسیون داخلی هنر طراحی و ایجاد فضاهای داخلی با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم زیبایی و کاربری است . مبحث زیبایی از  دیز باز...

۰۹۱۲٢٧۶۴٧٨۴
٠٩٣٥٩٤١٦٥٠٣

برای مشاوره رایگان با رایان ابتکار تماس بگیرید.